Bitcoin Nedir?

Bitcoin bir ödeme sistemi olarak görülsede, arkasında çok daha karmaşık bir teknoloji barındıran yeni bir güvenli bilgi saklama sistemi olarak tanımlanabilir.

Dağıtık bir mimariye sahip olan bu sistemde, tüm bir para transferi geçmişi şifreli bir biçimde dünya üzerinde mining (sistemin sürekliliğini sağlamak adına şifreleme ve işlem yapma karşılığı Bitcoin kazandıran bir işlem) yapan binlerce bilgisayarda değiştirilmesine imkan verilmeden tutulmaya çalışılıyor. Para transferleri kişisel bilgiler olmadan sadece ID numarası bazında tutulduğundan sistem anonim bir yapıya sahip ve kimin ne kadar bakiyesi olduğunu saptamak mümkün değil. Bu nedenle bu ödeme sistemi illegal yapılar tarafından tercih edilir durumda.

Deneysel olarak nitelendirilen bu sistem pek çok hack saldırısından alnının akıyla çıkmayı başarmış gibi görülüyor, bu da bu sistemin gerçekten güvenli olduğunu kanıtlamış oluyor.

Ancak Bitcoin'in bir ödeme aracı olarak nitelendirilmesi bu gün için pek mümkün değil, günlük hayatta Bitcoin ile ihtiyaçlarınızı satın alamıyorsanız, henüz bu bir ödeme aracı değil demektir, Bitcoin şu an değerli bir sanal para değil sanal mal olarak görülüyor. Zaten Bitcoin'in para transferlerinin büyük bir çoğunluğu Bitcoin borsaları tarafından Bitcoin'in ve diğer kripto paraların alım satım işlemlerinden oluşuyor.

Bitcoin borsalarının zaman zaman çökmesi hacklenmesi ve milyonların hortumlanması bu sisteme güveni sarssada dağıtık veri mimarisi kendini ispatlamış durumda.

Belki ileride Bitcoin gerçerliliğini yitirebilir ancak teknolojisi başka alanlarda ve belki de ödeme aracı olarak da kullanılmaya devam edecek gibi görünüyor.